Aktualności

Platformy usług bibliotecznych

 
W numerze grudniowym zebraliśmy dla naszych czytelników artykuły o platformach różnego rodzaju usług bibliotecznych. Z jednej strony są to teksty fachowców zajmujących się nowoczesnymi platformami mającymi zastąpić zintegrowane systemy biblioteczne, a z drugiej teksty poświęcone platformom obsługującym procesy digitalizacji.  
Opublikowane: 2016-12-20 Więcej...
 

Poczytaj o serwisach dziedzinowych

 
Ukazał się nowy numer Biuletynu EBIB (już 169 numer) zatytułowany: Serwisy i kompetencje dziedzinowe w bibliotekach. Nasi autorzy piszą o kompetencjach w odniesieniu do bibliotekarzy dziedzinowych, którzy funkcjonują na uczelniach w mniej lub bardziej sformalizowanych strukturach a także o sieciowych serwisach dedykowanych różnym grupom użytkowników. Bardzo ciekawe przykłady znajdą Państwo w niniejszym numerze. Zachęcamy do lektury.  
Opublikowane: 2016-11-29
 

Poczytajmy o innych bibliotekach!

 

Mamy już nowy 168 numer zatytułowany: Biblioteki specjalistyczne - z jakimi problemami się spotykają, jak się zmieniły? Zachęcamy do jego czytania. Jest w nim wiele tekstów o bardzo różnych bibliotekach i ich funkcjonowaniu. Może Was zainspirują?

 
Opublikowane: 2016-10-22
 

O imprezach w bibliotece

 
Zachęcamy do lektury nowego numeru naszego czasopisma, szczególnie tych, którzy organizują imprezy w bibliotekach. W numerze opisano wiele ciekawych wydarzeń, które mogą nas zainspirować do działania.  
Opublikowane: 2016-09-16
 

Nowy wakacyjny numer

 
Proponujemy tym razem do przeczytania numer Biuletynu EBIB zatytułowany Bibliotekarz wobec własnej instytucji – wolność, lojalność czy podporządkowanie. Temat na tyle kontrowersyjny, że trudno było pozyskać autorów do niego. Zachęcamy także do przejrzenia pozatematycznych artykułów i wywiadu tym bardziej, że poruszają istotne dla naszego zawodu kwestie prawnicze i organizacyjne.  
Opublikowane: 2016-08-14
 

System Informacji o Nauce tematem przewodnim majowego Biuletynu EBIB

 
Ukazał się majowy numer 165 Biuletynu EBIB. Jest on dedykowany bibliotekarzom i innym pracownikom polskich jednostek naukowych, związanym z naukową sprawozdawczością. Pod hasłem sprawozdawczość kryje się obowiązek regularnego przesyłania danych o działalności badawczo-rozwojowej do modułów Systemu Informacji o Nauce. W najnowszym numerze znajdziecie m.in.: zasady sprawozdawczości, opis wybranych modułów systemu, a także doświadczenia pracowników dokumentacji i informacji, wspomagających jednostki naukowe w zebraniu i przesłaniu danych do systemu. Zapraszamy do lektury.  
Opublikowane: 2016-05-29
 

O czym poczytamy w kwietniu?

 
W kwietniu zaplanowaliśmy lżejszy numer Biuletynu EBIB o tym, co dzieje się w polskich bibliotekach i jak bibliotekarze starają się uatrakcyjniać wizyty w swoich instytucjach. Mamy zatem opisy szeregu różnorodnych działań, które daleko wychodzą poza wypożyczanie książek, pokazują, że jeśli bibliotekarze są ambitni, to  nikt w bibliotece nudził się nie będzie.  
Opublikowane: 2016-04-23
 

Prywatność - o czym to będzie?

 
Przygotowaliśmy dla naszych wiernych czytelników numer o prywatności w bibliotece, o ochronie danych osobowych, o tym jak biblioteki mogą wspierać czytelników w tym zakresie. Temat dość gorący, bo politycy nieustannie zmieniają prawo tak, że coraz częściej można ingerować w sferę naszej prywatności. Może warto poświęcić nieco czasu na ten aspekt naszego życia i poczytać teksty fachowców? My w każdym razie zachęcamy.
 
Opublikowane: 2016-02-24
 

Technologie w bibliotece

 
Ukazał się nowy numer Biuletynu EBIB o technologiach stosowanych w bibliotekach a obok tego tematu mamy także nowe badania prowadzone w BN o stanie komputeryzacji bibliotek i dwa artykuły związane ze stosowaniem prawa autorskiego. Zachęcamy do lektury.  
Opublikowane: 2016-01-26
 

Co nowego w grudniu?

 
Ukazał sie 161 numer Biuletynu EBIB, a w nim trzy artykuły o finansowych uwarunkowaniach i różnorodnych implikacjach korzystania (lub nie) z zagranicznych (oraz jednej polskiej) baz danych. Ponadto o zapotrzebowaniu na nowe, aczkolwiek zakorzenione w bibliotecznej tradycji, rozwiązanie w katalogach komputerowych oraz o tym, co wyróżnia bibliotekę jednego z uniwersytetów w belgijskim Leuven.

Serdecznie zapraszamy do lektury!
 
Opublikowane: 2015-12-20
 

Po co bibliotekom normalizacja?

 
Zapraszamy do lektury nowego numeru „Biuletynu EBIB”. Tematem wiodącym jest
normalizacja w bibliotekach czyli ujednolicanie i standaryzacja działalności w
różnych obszarach oraz stan prac nad opracowywaniem i tłumaczeniem norm w
zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Życzymy miłej lektury
zachęcając do przemyśleń nad standardami i ujednolicaniem
tego, co warto w bibliotekach normalizować.
 
Opublikowane: 2015-11-15
 

Czytelnictwo inaczej

 
Zapraszamy do lektury nowego numeru „Biuletynu EBIB”. Tematem przewodnim jest czytelnictwo i jego różnorodne odsłony. Artykuły opublikowane w numerze pokazują, że o czytelnictwie można mówić i pisać nie tylko w sposób życzeniowy – mamy więcej czytać, ale także zauważając jego przemiany i pozytywne aspekty tego, co mamy. Życzymy zaczytania!  
Opublikowane: 2015-10-07
 

Podrzuć nam pomysł!

 

Każdego roku we wrześniu, podtrzymując EBIB-ową tradycję, zapraszamy do współpracy z redakcją „Biuletynu EBIB” przy wyborze tematów na następny rok. W bibliotekarstwie obserwujemy coraz więcej zjawisk, pojawia się coraz więcej zagadnień, które nas interesują, dziwią, a nawet denerwują…

Spróbujmy wspólnie zastanowić się: o czym chcielibyśmy przeczytać, czego chcemy się dowiedzieć, czym chcielibyśmy podzielić się z innymi przygotowując własne artykuły.

Propozycje tematów można nadsyłać do Bożeny Bednarek-Michalskiej (bozena.michalska@ebib.pl), Iwony Sójkowskiej (iwona.sojkowska@ebib.pl) lub na adres redakcji (redakcja@ebib.pl) w terminie do 14.10.2015 r.

 
Opublikowane: 2015-09-16
 

Numer wakacyjny już gotowy

 
Biuletyn EBIB ukazał się już po raz 158. Tematem przewodnim numeru są Polscy bibliotekarze w zagranicznych mediach – artykułami zamieszczonymi w numerze mamy nadzieję zainspirować naszych autorów, tych obecnych i przyszłych, do szerszego zajęcia się problemem obecności polskiego bibliotekarstwa za granicą. Także od strony promocji. Mimo, że czas jeszcze wakacyjny, poruszane tematy kierują uwagę czytelnika ku nowym projektom, planom, zadaniom. Życzymy inspirującej lektury.  
Opublikowane: 2015-08-31
 

Czerwiec z Olgą Rok

 
Zapraszamy do lektury nowego numeru „Biuletynu EBIB”. Z uwagi na wydanie numeru specjalnego, regularny numer został nieco opóźniony. Temat przewodni tym razem brzmi „Działać jak Olga Rok” i nawiązuje do znanego polskiego konkursu skierowanego do bibliotekarek i związanego z przyznawaniem stypendium im. Olgi Rok. Jest zanurzony w zagadnieniach lokalności, społecznej aktywności oraz kulturotwórczej roli biblioteki publicznej, w szczególności biblioteki w małej miejscowości. Życzymy przyjemnej lektury.  
Opublikowane: 2015-06-16
 

Maj z niespodzianką

 
Niespodziewanie w maju zamiast planowanego numeru ukazał się numer specjalny, dodatkowy - będący pokłosiem konferencji, która odbywała się na Politechnice Łódzkiej.  
Opublikowane: 2015-05-29
 

Gdzie szukać pieniędzy?

 
Mamy w tym miesiącu bardzo ciekawy numer Biuletynu EBIB dla tych , którzy muszą dla swojej biblioteki szukać dodatkowych pieniędzy na realizację ciekawych pomysłów. Numer zatytułowaliśmy: "Programy i granty dla bibliotek – nowa perspektywa". zachęcamy do analiz i poszukiwań. Może z nami się Państwu uda?  
Opublikowane: 2015-04-22
 

O czym poczytamy tym razem?

 
Długo oczekiwany (od grudnia) Biuletyn EBIB dotyczący przechowywania i zabezpieczania zasobów właśnie się ukazał. Jest w nim wiele ciekawych artykułów zwłaszcza dla tych, którzy zajmują się zbiorami cyfrowymi. zachęcam do lektury.  
Opublikowane: 2015-01-28
 

Numer 153 Biuletynu gotowy.

 
Listopadowy „Biuletyn EBIB” Edukacja i rozwój osobisty bibliotekarzy odpowie na pytanie — "czego więcej mogą się nauczyć i czego więcej uczą się bibliotekarze". Zapraszamy do lektury nie tylko bibliotekarzy.  
Opublikowane: 2014-11-19
 

Numer 152 gotowy!

 
Tym razem autorzy przygotowali dla Państwa numer o instytucjach GLAM (galeriach, bibliotekach, archiwach i muzeach) i ich nietypowych działaniach.  Zachęcam do lektury.  
Opublikowane: 2014-10-26
 

Nowy numer wrześniowy już się ukazał

 

Miło mi zaanonsować, że mamy nowy numer tematycznie powiązany z prywatnymi i społecznymi archiwami, których w Polsce powstaje coraz więcej. Okazuje się, że jest w społeczeństwie duża chęć i potencjał do tworzenia takich archiwów. Z pewnością ogromny wpływ na to mają nowe technologie, dzięki którym tworzenie takich archiwów stało się  atrakcyjne. Mamy także ciekawe teksty w dziale badań, zachęcamy do ich przejrzenia, szczególnie tłumaczenie tekstu o alternatywnych metodach pomiaru wpływu wyników badań. To nowinka ze świata naukometrii dla tych, którzy lubią śledzić trendy w naszej branży.

 
Opublikowane: 2014-10-03
 

Czy w lecie odpoczywamy?

 
Po naszym wakacyjnym numerze widać, że biblioteki pracują przez cały rok intensywnie. Bibliotekarze się bardzo zmianiają, ich akcje są coraz ciekawsze i często zanurzone w lokalnej społeczności. Przeczytajcie nowy numer i zainspirujcie się nim a potem na urlop. Miłych wakacji życzy  Państwu redakcja Biuletynu EBIB.
 
Opublikowane: 2014-07-15
 

A w maju o czasopismach

 

Mili czytelnicy Biuletynu EBIB oddajemy Wam w tym miesiącu numer, którego tematyka porusza się wokół czasopism naukowych. Numer redagowała nasz nowa redaktorka, ale bardzo doświadczona przez pracę w innych wydawnictwach, Ewa Rozkosz. Jej numer jest bardzo ciekawy, macie w nim Państwo informacje o przemianach w świecie wydawnictw naukowych i o pewnych trendach, problemach, jakie rodzą się w tym obszarze. Zachęcam do lektury i mam nadzieję, że po niej będziemy mogli liczyć na Państwa współpracę i współtworzenie kolejnych ciekawych numerów.

 
Opublikowane: 2014-05-18
 

Co na wiosnę słychać?

 

Na wiosnę, już chyba tradycyjnie, zapraszamy do lektury lżejszych tekstów napisanych przez bibliotekarzy artystów i podróżników. Możecie się państwo z nimi poprzemieszczać po świecie. Kwietniowy numer Biuletynu EBIB zaprasza.

Plik:Velikonoční vajíčka malovaná voskem.jpg

Zdjęcie z Wikipedii: autor Cheva, Čeština: Kraslice z Jižních Čech malované barevným voskem

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Velikono%C4%8Dn%C3%AD_vaj%C3%AD%C4%8Dka_malovan%C3%A1_voskem.jpg

 

 
Opublikowane: 2014-04-19
 

Marcowy Biuletyn EBIB

 

Zapraszamy do marcowego numeru „Biuletynu EBIB”, który w tym miesiącu poświęcony jest nowoczesnym projektom bibliotek akademickich. Bibliotekarze mają czym się pochwalić: działają bardzo prężnie i realizują profesjonalne projekty za imponujące kwoty. Teksty opublikowane w numerze przedstawiają jedynie kilka z nich, są jednak dowodem na dużą różnorodność inicjatyw.

Zachęcamy do lektury.

 
Opublikowane: 2014-03-20
 
1 - 25 z 29 elementów 1 2 > >>