Aktualności

Czytelnictwo inaczej

 
Zapraszamy do lektury nowego numeru „Biuletynu EBIB”. Tematem przewodnim jest czytelnictwo i jego różnorodne odsłony. Artykuły opublikowane w numerze pokazują, że o czytelnictwie można mówić i pisać nie tylko w sposób życzeniowy – mamy więcej czytać, ale także zauważając jego przemiany i pozytywne aspekty tego, co mamy. Życzymy zaczytania!  
Opublikowane: 2015-10-07
 

Podrzuć nam pomysł!

 

Każdego roku we wrześniu, podtrzymując EBIB-ową tradycję, zapraszamy do współpracy z redakcją „Biuletynu EBIB” przy wyborze tematów na następny rok. W bibliotekarstwie obserwujemy coraz więcej zjawisk, pojawia się coraz więcej zagadnień, które nas interesują, dziwią, a nawet denerwują…

Spróbujmy wspólnie zastanowić się: o czym chcielibyśmy przeczytać, czego chcemy się dowiedzieć, czym chcielibyśmy podzielić się z innymi przygotowując własne artykuły.

Propozycje tematów można nadsyłać do Bożeny Bednarek-Michalskiej (bozena.michalska@ebib.pl), Iwony Sójkowskiej (iwona.sojkowska@ebib.pl) lub na adres redakcji (redakcja@ebib.pl) w terminie do 14.10.2015 r.

 
Opublikowane: 2015-09-16
 

Numer wakacyjny już gotowy

 
Biuletyn EBIB ukazał się już po raz 158. Tematem przewodnim numeru są Polscy bibliotekarze w zagranicznych mediach – artykułami zamieszczonymi w numerze mamy nadzieję zainspirować naszych autorów, tych obecnych i przyszłych, do szerszego zajęcia się problemem obecności polskiego bibliotekarstwa za granicą. Także od strony promocji. Mimo, że czas jeszcze wakacyjny, poruszane tematy kierują uwagę czytelnika ku nowym projektom, planom, zadaniom. Życzymy inspirującej lektury.  
Opublikowane: 2015-08-31
 

Czerwiec z Olgą Rok

 
Zapraszamy do lektury nowego numeru „Biuletynu EBIB”. Z uwagi na wydanie numeru specjalnego, regularny numer został nieco opóźniony. Temat przewodni tym razem brzmi „Działać jak Olga Rok” i nawiązuje do znanego polskiego konkursu skierowanego do bibliotekarek i związanego z przyznawaniem stypendium im. Olgi Rok. Jest zanurzony w zagadnieniach lokalności, społecznej aktywności oraz kulturotwórczej roli biblioteki publicznej, w szczególności biblioteki w małej miejscowości. Życzymy przyjemnej lektury.  
Opublikowane: 2015-06-16
 

Maj z niespodzianką

 
Niespodziewanie w maju zamiast planowanego numeru ukazał się numer specjalny, dodatkowy - będący pokłosiem konferencji, która odbywała się na Politechnice Łódzkiej.  
Opublikowane: 2015-05-29
 

Gdzie szukać pieniędzy?

 
Mamy w tym miesiącu bardzo ciekawy numer Biuletynu EBIB dla tych , którzy muszą dla swojej biblioteki szukać dodatkowych pieniędzy na realizację ciekawych pomysłów. Numer zatytułowaliśmy: "Programy i granty dla bibliotek – nowa perspektywa". zachęcamy do analiz i poszukiwań. Może z nami się Państwu uda?  
Opublikowane: 2015-04-22
 

O czym poczytamy tym razem?

 
Długo oczekiwany (od grudnia) Biuletyn EBIB dotyczący przechowywania i zabezpieczania zasobów właśnie się ukazał. Jest w nim wiele ciekawych artykułów zwłaszcza dla tych, którzy zajmują się zbiorami cyfrowymi. zachęcam do lektury.  
Opublikowane: 2015-01-28
 

Numer 153 Biuletynu gotowy.

 
Listopadowy „Biuletyn EBIB” Edukacja i rozwój osobisty bibliotekarzy odpowie na pytanie — "czego więcej mogą się nauczyć i czego więcej uczą się bibliotekarze". Zapraszamy do lektury nie tylko bibliotekarzy.  
Opublikowane: 2014-11-19
 

Numer 152 gotowy!

 
Tym razem autorzy przygotowali dla Państwa numer o instytucjach GLAM (galeriach, bibliotekach, archiwach i muzeach) i ich nietypowych działaniach.  Zachęcam do lektury.  
Opublikowane: 2014-10-26
 

Nowy numer wrześniowy już się ukazał

 

Miło mi zaanonsować, że mamy nowy numer tematycznie powiązany z prywatnymi i społecznymi archiwami, których w Polsce powstaje coraz więcej. Okazuje się, że jest w społeczeństwie duża chęć i potencjał do tworzenia takich archiwów. Z pewnością ogromny wpływ na to mają nowe technologie, dzięki którym tworzenie takich archiwów stało się  atrakcyjne. Mamy także ciekawe teksty w dziale badań, zachęcamy do ich przejrzenia, szczególnie tłumaczenie tekstu o alternatywnych metodach pomiaru wpływu wyników badań. To nowinka ze świata naukometrii dla tych, którzy lubią śledzić trendy w naszej branży.

 
Opublikowane: 2014-10-03
 

Czy w lecie odpoczywamy?

 
Po naszym wakacyjnym numerze widać, że biblioteki pracują przez cały rok intensywnie. Bibliotekarze się bardzo zmianiają, ich akcje są coraz ciekawsze i często zanurzone w lokalnej społeczności. Przeczytajcie nowy numer i zainspirujcie się nim a potem na urlop. Miłych wakacji życzy  Państwu redakcja Biuletynu EBIB.
 
Opublikowane: 2014-07-15
 

A w maju o czasopismach

 

Mili czytelnicy Biuletynu EBIB oddajemy Wam w tym miesiącu numer, którego tematyka porusza się wokół czasopism naukowych. Numer redagowała nasz nowa redaktorka, ale bardzo doświadczona przez pracę w innych wydawnictwach, Ewa Rozkosz. Jej numer jest bardzo ciekawy, macie w nim Państwo informacje o przemianach w świecie wydawnictw naukowych i o pewnych trendach, problemach, jakie rodzą się w tym obszarze. Zachęcam do lektury i mam nadzieję, że po niej będziemy mogli liczyć na Państwa współpracę i współtworzenie kolejnych ciekawych numerów.

 
Opublikowane: 2014-05-18
 

Co na wiosnę słychać?

 

Na wiosnę, już chyba tradycyjnie, zapraszamy do lektury lżejszych tekstów napisanych przez bibliotekarzy artystów i podróżników. Możecie się państwo z nimi poprzemieszczać po świecie. Kwietniowy numer Biuletynu EBIB zaprasza.

Plik:Velikonoční vajíčka malovaná voskem.jpg

Zdjęcie z Wikipedii: autor Cheva, Čeština: Kraslice z Jižních Čech malované barevným voskem

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Velikono%C4%8Dn%C3%AD_vaj%C3%AD%C4%8Dka_malovan%C3%A1_voskem.jpg

 

 
Opublikowane: 2014-04-19
 

Marcowy Biuletyn EBIB

 

Zapraszamy do marcowego numeru „Biuletynu EBIB”, który w tym miesiącu poświęcony jest nowoczesnym projektom bibliotek akademickich. Bibliotekarze mają czym się pochwalić: działają bardzo prężnie i realizują profesjonalne projekty za imponujące kwoty. Teksty opublikowane w numerze przedstawiają jedynie kilka z nich, są jednak dowodem na dużą różnorodność inicjatyw.

Zachęcamy do lektury.

 
Opublikowane: 2014-03-20
 

Numer lutowy mamy gotowy!

 
Zapraszamy do lektury nowego numeru Biuletynu EBIB poświęconego projektom otwartym, jakie się rozwijają w Polsce. Mamy tych przedsięwzięć coraz więcej, a co ważniejsze, coraz to nowe instytucje kultury i nauki podejmują się otwierać swoje zasoby lub informować o nich. To dla bibliotekarzy dobre wiadomości. Im więcej otwartości w sieci tym więcej usług możemyświadczyć naszym czytelnikom.  
Opublikowane: 2014-02-15
 

Nowy numer przed świętami

 
Przekazujemy w Państwa ręce (a może tylko na Wasze komputery) nowy numer Biuletynu EBIB - już 145 - zatytułowany: Wykluczenie informacyjne. Jest w nim kilka tekstów do przeczytania, mamy nadzieję, że ciekawych. Jest też polemika odnosząca się do jednego z tekstów z poprzedniego numeru, który jak się okazuje wymaga sprostowań. Zachęcamy więc do lektury.
 
Opublikowane: 2013-12-18
 

Znów mamy co poczytać!

 
Tym razem czytamy o bibliometrii. Temat ważny szczególnie dla bibliotekarzy akademickich, którzy na co dzień mierzą się z publikacjami naukowymi i ich odnotowywaniem. W Numerze są nowinki ze świata naukometrii, więc bardzo zachęcam do lektury.  
Opublikowane: 2013-11-21
 

Biuletyn EBIB w nowej wersji

 
Testujemy OJS dla Biuletynu EBIB, liczymy na przychylność i wyrozumiałość czytelników.
 
Opublikowane: 2013-05-29 Więcej...
 
26 - 43 z 43 elementów << < 1 2